Jala-neti ehk nina pesemise praktikaks valmista ette soolane vesi, lisades kehatemperatuuril puhtale veele üks teelusikatäis soola poole liitri kohta. Vee soolasus peab olema samasugune nagu nina limaskesta soolasus. Kasuta spetsiaalset neti-potti või selle puudumisel teekannu.

Praktika: Seistes puusade laiuselt, kalluta keha ettepoole. Hetkeks sule silmad ja lõdvesta kogu keha. Kalluta siis pea ühele küljele ning pane poti tila tihedalt ühte ninasõõrmesse, et vesi valguks läbi ninakanalite ja hakkaks teisest sõõrmest välja voolama. Samal ajal hinga suu kaudu. Sama palju vett (u. klaas) kui voolas paremalt vasakule, peab voolama ka teises suunas.
Kuivatamine: Sama oluline kui nina pesu, on sõõrmete kuivatamine, et vee jääk otsmikukoobastest välja tuleks. Suru pöidlaga parem ninapool kinni ja tee 10 jõulist kapālabhāti hingamisega sarnanevat väljahingamist. Sama teise ninapoolega. Järgnevalt järskude väljahingamistega kalluta keha ettepoole, alguses pead ühele ja teisele poole keerates, hiljem otseasendis. Vajadusel lõpeta lapsasendiga.
Sagedus ning järjekord: Jala-netit võib praktiseerida kord päevas, ent erandjuhtudel, nt. väga suure saastatuse sees viibides või nohu tulekul, sagedamini. Ideaalis pesta nina hommikul enne asendeid ja praņāyāmat, ent võib ka muul ajal, v.a. vahetult pärast söömist.
Vastunäidustused: Pidevate ninaverejooksude korral küsi nõu ekspertidelt.
Kasutegurid: Jala-neti eemaldab mustuse, bakterid ja liigse lima ninasõõrmetest ning ninaõõnt ümbritsevatest urgetest. Aitab ennetada ja leevendada allergiaid, nohu ja külmetushaigusi, sinusiiti, mandlipõletikku ning hingamisteede haigusi nagu astmat, bronhiiti, kopsupõletikku. Sellel praktikal on rahustav toime – leevendab lihaspingeid näopiirkonnas, mõjub rahustavalt ajule ja on seetõttu kasulik peavalude, migreeni ning epilepsia ravis. Palju kasutegureid omab see praktika silmade jaoks – puhastab pisaranäärmeid, annab selgema ja säravama pilgu, kasutatakse ka lühinägelikkuse leevendamisel. Samuti saab mitmete kõrvahaiguste puhul sellest abil. Jala-neti viib parema ja vasaku ninapoole tasakaalu ja siit tasakaalustab vastavalt ka ajupoolkerade tööd. Spirituaalsel tasandil puhastab ja avab see praktika kolmanda silma ehk ajna tšakrat. Pärast praktikat on pea selgem ja haistmismeel tugevam, pikaajaline praktika parandab visualiseerimis- ja keskendumisvõimet.

Koostanud: Inga Põldma