INGA PÕLDMA
Sertifitseeritud joogaterapeut ning joogaõpetaja
Email: inga@joogatuba.ee
Telefon: +372 5699 4102

OÜ YAM
Reg.nr. .12240790
EE132200221054540201 Swedbank,
EE021010220211960220 SEB,
EE107700771002194609 LHV

Töötan eesti ja inglise keeles.

MINU LUGU

Väga sagedane küsimus mulle on: kuidas jooga juurde jõudsin? Jään alati pisut jänni sellele vastamisel, sest ei mäleta üht kindlat sündmust või taipamist või kirgastust, mis mind joogateele suunas. Pigem oli see tasapisi minusse pugev tõmme müstika, idamaiste kultuuride, rahumeelsete buda munkade ja nunnade poole. Jah, just sügav rahu ja rõõm, mis kiirgas õpetajatest, kellega elu mind kokku viis, paelus mind tohutult. Ning sealt juba soov ka ise muutuda, ka ise viibida suuremas kohaolus, enesekindlana, ent samas tundlikuna. Mind köitis mõte, et meelega tegeledes saan ma võtta vastutuse oma elu eest iseenda kätte, saan ise ennast juhtida.

Joogapraktikateni jõudsin 2001.a. Eks esmalt tundsin eelkõige füüsilist heaolu, mida joogatunnid mulle andsid, ent siis hakkasin märkama, kuidas tasapisi muutusid harmoonilisemaks minu suhted ümbritseva maailmaga, minu ellu tuli rohkem teadlikkust ja rahulolu. Avastasin, et jooga, kui lisaks joogaasenditele praktiseerida ka hingamis- ning meditatsiooniharjutusi, aitab mul jõuda lähemale iseendale, mõista, mida tõeliselt tahan. Teadlikkuse kasvades oskasin iseennast paremini aidata, kui juhtusin haigeks jääma või olin stressis ja väsinud. 

2006.a. suundusin aastaks Indiasse, et sealsete õpetajate käe all koolitust saada. Osalesin joogaõpetajate kursustel Vivekananda Ashramis Bangalores ning Ananda Joogakeskuses Nepalis. Õpetajad Nepali keskuses olid Bihari Joogakooli järgijad ning minagi hakkasin tundma suurt poolehoidu selle kooli õpetajate ja õpetuste vastu. Bihari Joogakool eesotsas Swami Satyanandaga on teinud tänuväärset tööd jooga kui elustiili tutvustamisel nn tavainimesele. Keerulise filosoofia asemel pööratakse suurt rõhku inimese kui terviku arenemisele. Bihari Joogakool on välja andnud suurel hulgal fantastilist joogakirjandust, mis minu saamisel joogaõpetajaks mõjukat rolli mängis.

Indiast naastes sain aru, et jooga on minu tõeline kutsumus. Ma loobusin pikaajalisest tööst välisministeeriumis, et suunata kogu energia ja pühendumus joogatarkuste levitamisele. Õpetan joogat alates 2007.a. ning iga tund, mida juhendan, on suureks õppetunniks mulle endalegi. See tee ja pühendumine on tähendanud ka loobumisi, aga mis on seejuures kõige olulisem – see on minu tee.

MIDA ÕPETAN?

Nii inimese kui õpetajana olen pidevas muutumises. Ja seetõttu on arenemises ka õpetused. On olnud neid, kes käinud mu tundides õpetamise algusaastatel ning jõudnud aastaid hiljem taas mu juurde. Olen siis ikka avaldanud kahtlust ja kartust, et järsku on kõik väga teistmoodi? Nad on naeratanud ja öelnud, et eks põhiolemus on ikka sama. Olen läbinud oma joogateel etapi, mil otsinud perfektseid asendeid ja ambitsioonikaid eneseületusi. Nüüd olen aga ringiga jõudnud taas algusesse – olulisemaks on saanud lihtsus ja individuaalsus. Kuna absoluutselt iga inimene on nii erinev, ei saa ka joogapraktikat ette kirjutada üheselt ja raamistada. Ma annan joogatunnis päris palju edasi omaenda tunnetust, kuigi vahel mõtlen küll, et nemad võivad seda ju hoopis teisiti kogeda ja kogevadki. Samas minu roll ongi panna inimene oma kogemust uurima ja vaatlema. Õpetussõnadest palju olulisem on ise kogeda ning teha sellest järeldused. 

Aga ikkagi, mis stiili joogat te siis õpetate, küsitakse selle peale? Liigitamine võib pisendada. Ent olgu selguse huvides ära toodud, et kasutan vahendina klassikalist hatha-joogat. Tundi juhendades on minu roll suunata inimesi rohkem märkama ennast ja seetõttu ka Iyengar-jooga on siin suureks abiks – keha peensuste tunnetamine joogaasendis muutub ühel hetkel kehameditatsiooniks. Viimastel aastatel on palju minu metoodikat mõjutanud joogateraapia. Grupitunni puhul tähendab see seda, et kui ühed inimesed teevad ühte praktikat, siis on teised, kellele samal ajal oleks sobilikum teha hoopis teist praktikat, ehk et rakendan nii palju individuaalset lähenemist kui seda grupitund võimaldab. Püüan ka mõista grupi üldist energiataset, osalejate motivatsiooni, aga ka näiteks kuuseise ning vastavalt sellele kujuneb ka tund. Mis ka ei ole õpetatava jooga stiil, iga õpetaja teeb sellest siiski ka mingil moel oma jooga, läbi oma kogemuse.

CV
AKADEEMILINE:

2001 – 2006 Eesti Humanitaarinstituut, hiljem Tallinna Ülikool, Lähis-Ida ja Aasia kultuurilugu
1997-1999 Tärtu Ülikool, ärijuhtimine
1994-1997 Pärnu Kolledž, ettevõtlus
-1994 Tõrva Keskkool

JOOGAÕPE:
  • Joogateraapia dipomiõpe, Yogacampus in London, (2016.-2018.a.), 500 h;
  • Töötoad Doug Kelleri juhendamisel („Pranayama is more than the Breath“ 2018, „Holding firm in the Sacred – and the Sacrum“ 2017, „Wrist, Elbows and Shoulders: the Fabric of the ‘Nadis’ of the Arms and their Role in Asana and Mudra“ 2016);
  • Hatha-jooga õpetajate kursus Rishikeshis Jitendra Das’i juhendamisel koolis Patanjali International Yoga Foundation (2011.a.), 200 h;
  • Joogakursused Sharat Arora (BKS Iyengari õpilane) juhendamisel
  • Edasijõudnute kursused Prana Vidya ning Kriya Yoga Håå Joogakeskuses Lõuna-Rootsis Swami Janakananda juhendamisel;
  • Nada Yoga kursus Bihari joogakoolis Indias Swami Anandananda juhendamisel (2008.a.);
  • Jooga baaskursus Vivekanand ashramis Bangalores (2006.a.), 200 h;
  • Vipassana meditatsioonikursused.